Najbolji izbor za putovanje do Albanije je put preko Kosova. Putovanje traje od 8 do 12 sati, zavisno od mesta polaska i destinacije.
Detalje o putovanju do Albanije čitajte u tekstu – Kako do Albanije?
Da. Iz Beograda ovog leta saobraćaju sezonske direktne linije do Drača i do Sarande. Detalje pogledajte na stranici – Autobuski prevoz do Albanije
Cena povratne karte do Drača je 50€, do Sarande 70€.
Za prelazak na Kosovo neophodna je lična karta (ne pasoš). Kosovo ne priznaje srpske pasoše i nemoguće je preći na Kosovo uz pasoš, već isključivo uz ličnu kartu.
Ukoliko putujete sa detetom koje nema ličnu kartu, neophodno je u opštini izvaditi izvod iz matične knjige rođenih, a koji će imati prikačenu i pečatiranu fotografiju deteta. Neophodno je prisustvo oba roditelja i deteta za koje se vadi izvod. Fotografiju veličine kao za pasoš donosite vi. Procedura traje 5 minuta. Sve se završava na jednom mestu.
Državljani Srbije za ulaz u Albaniju mogu koristiti lične karte (Open Balkan) ili pasoše. Za decu je i dalje neophodan pasoš. Ukoliko putujete svojim automobilom neophodan vam je zeleni karton, ali ne i međunarodna vozačka dozvola.
Više hiljada državljana Srbije i regiona sa tablicama država iz kojih dolaze svakodnevno putuju kroz i po Kosovu, bez ikakvih problema ili ugrožavanja bezbednosti. Bez brige možete napraviti pauzu na odmorištima, benzinskim pumpama ili svratiti u usputne gradove.
Kroz Kosovo možete bez ikakve brige putovati sa srpskim registarskim tablicama. Napominjemo da je zvanična valuta na Kosovu evro.
Stotine hiljada državljana Srbije koji su već letovali u Albaniji prethodnih godina potvrda su da je u potpunosti bezbedno boraviti i letovati u Albaniji. Bezbedno je govoriti srpski, reći iz koje zemlje dolazite, voziti se u kolima sa srpskim tablicama. Nemojte provocirati, uvažavajte domaćine i problema neće biti.
Preporučujemo da pogledate detalje o destinacijama na sajtu Albanija.rs.
Albanija izlazi na Jadransko i na Jonsko more. Ukoliko putujete sa porodicom i decom, preporučujemo omiljena porodična mesta – Sarandu i Ksamil, dok ukoliko želite letovanje u mestima koja su najbliža Srbiji, preporučujemo Drač. Od većih gradova na albanskom primorju, preporuku potpuno zaslužuje i Valona.
Utisci najvećeg dela naših građana koji su letovali u Albaniji su apsolutno pozitivni. Ono što se najčešće može pročitati među utiscima jeste da su domaćini vrlo pozitivno nastrojeni prema gostima iz Srbije, da su se naši građani osećali u potpunosti bezbedno, kao i da su bili oduševljeni prirodom i plažama na albanskom primorju.
Detaljnije utiske ljudi iz Srbije koji su letovali u Albaniji čitajte u odvojenom tekstu – Utisci srpskih turista iz Albanije
Smeštaj u Albaniji, bilo da ste u potrazi za apartmanima ili hotelima, možete pronaći na sajtu Albanija.rs na stranici Smeštaj u Albaniji. U ponudi su hoteli i apartmani širom obale, nižeg i višeg cenovnog ranga, kao i hotelski kompleksi sa bazenima, privatnim plažama i SPA centrima.
Smeštaj jedino putem sajta Albanija.rs možete rezervisati uz kompletnu komunikaciju na srpskom jeziku, a tim sajta vam može pomoći i pri izboru destinacije ili smeštaja za vaše letovanje.
Zvanična valuta u Albaniji je LEK. 1 LEK je između 1 i 1.15 srpskih dinara (moguća su varijacije u vrednosti valute). Razlika između albanske i srpske valute je minimalna, stoga na cene u Albaniji možete gledati gotovo identično kao u Srbiji. Pogledajte detalje o valuti, bankomatima i plaćanju karticama.
Roming srpskih mobilnih operatera u Albaniji funkcioniše bez problema. Od jula 2021. godine važi politika u romingu kao kod kuće, odnosno nema doplate za razgovore, sms poruke i internet unutar zemalja Zapadnog Balkana, što uključuje i Albaniju.
Lokalne (albanske) mobilne kartice moguće je kupiti gotovo na svakom koraku, od samog ulaska u zemlju. Preporučujemo kupovinu Vodafone turističkog paketa koji obuhvata 15GB interneta, 500 minuta u lokalnom saobraćaju, 10 minuta internacionalnih poziva (uključujući i Srbiju) i još 5GB interneta za YouTube.
Dhermi, Drymades, Gjipe, Pasqyra, Borhs, plaže u Ksamilu kao i mnoge druge.
Listu najboljih 10 plaža u Albaniji pogledajte u odvojenom tekstu – Plaže u Albaniji
Toplo i vreme pogodno za letovanje i kupanje u Albaniji, posebno na jugu zemlje, traje od kasnog aprila do ranog oktobra. Idealan period za letovanje u Albaniji je od sredine maja do sredine septembra.
Ipak, napominjemo da je pik sezone uz najveće gužve u gradovima i na plažama tokom druge polovine jula i u avgustu.
Ulaz kućnim ljubimcima u Albaniju je dozvoljen uz pasoš vakcinacije veterinarske ambulante i potvrdu veterinara da je ljubimac zdrav.
Da. Sve više naših građana kupuje stanove u Sarandi, Valoni i drugim gradovima na moru. Detalje pogledajte na sajtu albanija-nekretnine.com